Práve v týchto dňoch uplynulo päť rokov od momentu, kedy sme sa rozhodli, že pod značkou Literárnej bašty chceme vydávať prekladové a pôvodné knihy. Prvá, ktorá vyšla ako výsledok týchto cieľavedomých úvah, bola v septembri 2018 zbierka poľského básnika Szczepana Kopyta Čítanka pre pracujúce triedy v preklade Kristíny Karabovej.

Rok čo rok sa malé slovenské a české vydavateľstvá tešia na slávnosť knižnej kultúry, ktorá sa od roku 2019 koná v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave. Inak tomu nebude ani tento rok. Desiaty ročník Bratislavského knižného festivalu sa uskutoční na známom mieste od 1. do 4. júna 2023.

Prvý májový víkend v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada bude patriť novému podujatiu pre milovníkov a milovníčky literárneho prekladu a tiež pre celoslovenskú prekladateľskú komunitu. Festival TRANZ a program jeho prvého ročníka je výsledkom spolupráce aktérok a aktérov z prekladateľského, vydavateľského a akademického prostredia.

Zaujímava vás aké knihy pre vás pripravujeme v nasledujúcich mesiacoch? Tu je malá ochutnávka z našich plánov pre prekladovú literatúru. Čím viac slnka, tým viac kníh ☀️

Srdečne vás pozývame na predvianočné stretnutie s najnovšími knihami Literárnej bašty a ľuďmi, bez ktorých by nevznikli. Už 13. decembra o 18:30 v klube Hogo Fogo v Banskej Bystrici.

Na začiatku novembra sa na pulty kníhkupectiev dostane slovenský preklad provokatívneho debutu Jewish Cock. Jeho autorka Katharina Volckmer ho príde osobne uviesť do Liptovského Mikuláša a do Bratislavy.