Sedem nových kníh, sedem farebných odtieňov, to je náš nový jarný edičný plán. Už teraz sa tešíme ako vám všetky naše novinky predstavíme v kníhkupectvách a na podujatiach.

Týždeň po dušičkách, presnejšie v piatok 10. novembra o 17:30, vás pozývame do bystrického Artfora na špeciálny večer plný smrteľne vážnych zážitkov! Súčasťou programu bude aj uvedenie nového vydania knihy Caitlin Doughty Dym v očiach s jej prekladateľkou Mariannou Bachledovou.

Festival súčasnej poézie VERSUS je po dlhšej prestávke späť a v úplne novom priestore privíta pestrú zostavu autorov a autoriek. Môžete sa tešiť na prezentácie nových zbierok, silných debutov, ale aj kritický pohľad na minulý rok v slovenskej poézii. Po autorských čítaniach pre vás máme pripravenú afterku s DJom. 🎶

Pôvodom slovenskej autorke Jane Karšaiovej vyšiel v roku 2022 v talianskom vydavateľstve Feltrinelli debutový román Divorzio di velluto a ešte v tom istom roku bola jej kniha nominovaná na prestížne ocenenie Strega. Príbeh o ťaživej neprítomnosti, o nevyslovených túžbach, o zrade a zložitom hľadaní vlastného ja, teraz vychádza aj v slovenskom...

Práve v týchto dňoch uplynulo päť rokov od momentu, kedy sme sa rozhodli, že pod značkou Literárnej bašty chceme vydávať prekladové a pôvodné knihy. Prvá, ktorá vyšla ako výsledok týchto cieľavedomých úvah, bola v septembri 2018 zbierka poľského básnika Szczepana Kopyta Čítanka pre pracujúce triedy v preklade Kristíny Karabovej.

Rok čo rok sa malé slovenské a české vydavateľstvá tešia na slávnosť knižnej kultúry, ktorá sa od roku 2019 koná v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave. Inak tomu nebude ani tento rok. Desiaty ročník Bratislavského knižného festivalu sa uskutoční na známom mieste od 1. do 4. júna 2023.

Prvý májový víkend v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada bude patriť novému podujatiu pre milovníkov a milovníčky literárneho prekladu a tiež pre celoslovenskú prekladateľskú komunitu. Festival TRANZ a program jeho prvého ročníka je výsledkom spolupráce aktérok a aktérov z prekladateľského, vydavateľského a akademického prostredia.