Jana Karšaiová osobne uvedie Zamatový rozvod

18.10.2023

Pôvodom slovenskej autorke Jane Karšaiovej vyšiel v roku 2022 v talianskom vydavateľstve Feltrinelli debutový román Divorzio di velluto a ešte v tom istom roku bola jej kniha nominovaná na prestížne ocenenie Strega. Príbeh o ťaživej neprítomnosti, o nevyslovených túžbach, o zrade a zložitom hľadaní vlastného ja, teraz vychádza aj v slovenskom preklade a autorka ho príde predstaviť slovenskému čitateľstvu.

Katarína, hlavná hrdinka Karšaiovej románu, prichádza z Prahy do Bratislavy, aby strávila Vianoce so svojimi rodičmi a bratom. Pri sviatočnom stole chýbajú dvaja dôležití ľudia: sestra Dora, ktorá sa pred rokmi odsťahovala do Ameriky, a jej český manžel Evžen. Na neprítomnosť sestry si už rodina zvykla, no absenciu manžela musí Katarína neochotne vysvetľovať. Na Slovensku stretáva aj svoje vysokoškolské kamarátky, najmä Vieru, ktorá sa vďaka štipendiu odsťahovala do Talianska a domov sa vracia nerada. Vymieňajú si skúsenosti z nešťastných vzťahov a zložitej integrácie v cudzine. Medzi ich osobnými a rodinnými spomienkami sa vynárajú obrazy z nedávnej histórie svojej rodnej krajiny – od komunistickej cenzúry a prázdnych obchodov, až po 90. roky a rozpad Česko-Slovenska.

Literárny debut, ktorý v Taliansku nedávno získal aj Cenu Johna Fanteho, príde v rámci Týždňa talianskeho jazyka autorka Jana Karšaiová predstaviť v troch slovenských mestách spoločne s prekladateľkou Evou Mesárovou. So slovenským prekladom, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Literárna bašta, spoločne navštívia Košice, Banskú Bystricu a Bratislavu, aby diskutovali nielen o témach knihy, ale aj o skúsenosti s talianskym literárnym prostredím a exofónnej literatúre.

Termíny a miesta podujatí:

23. október 2023, 18:00, Košice
Kníhkupectvo Artforum, Hlavná 87
+ prekladateľka Eva Mesárová, moderuje Slavo Sochor

24. október 2023, 17:30, Banská Bystrica
Hogo Fogo Jazz & Art Club (pri kníhkupectve Artforum), Námestie Štefana Moysesa 7
+ prekladateľka Eva Mesárová, moderuje Paulína Čuhová

25. október 2023, 17:30, Bratislava
Kníhkupectvo Artforum, Kozia 20
moderuje Slavo Sochor

Vstup na podujatia je voľný.

Partnerom podujatí je Taliansky kultúrny inštitút.