Joachim B. Schmidt prichádza na Slovensko

18.09.2022

V druhej polovici septembra zavíta švajčiarsky spisovateľ, ktorý žije a tvorí na Islande, do troch slovenských miest, aby predstavil svoju knihu Kalmann.

Joachim B. Schmidt sa narodil v roku 1981 v švajčiarskom Graubündene. Od roku 2007 žije s rodinou na Islande, kde tvorí a pracuje ako turistický sprievodca. Doposiaľ má na konte tri knihy a množstvo poviedok. Jeho najúspešnejší román Kalmann vydalo v roku 2020 švajčiarske vydavateľstvo Diogenes a bol preložený do ôsmich jazykov. Naše slovenské vydanie vyšlo v decembri 2021.

Kalmann, 34 rokov. Samozvaný raufarhöfnský šerif. Deň čo deň brázdi zasnežené pláne, loví polárne líšky a vyrába hákarl. V jeden chladný deň objaví pri potulkách v snehu čerstvú kaluž krvi. Stala sa vražda? Kalmann je odhodlaný za každú cenu pomôcť s vyšetrovaním - v kovbojskom klobúku, so šerifskou hviezdou a starou mauserkou. Aj keď sa mu smejú, že má o koliesko menej, dobre vie, ako sa vyrovnať s ponižovaním. A hlavne: musí vyriešiť prípad. Nie je dôvod na obavy.

Príbeh o živote na mrazivom konci sveta s hlavným hrdinom, na ktorého len tak ľahko nezabudnete, preložila do slovenčiny Paulína Čuhová a 21. septembra bude súčasťou programu Noci literatúry v niekoľkých slovenských mestách. Práve v tomto termíne zavíta Joachim B. Schmidt osobne do Bratislavy, kde knihu uvedie v Goetheho inštitúte na Panenskej ulici, a počas nasledujúcich dní sa predstaví aj v Žiline a Banskej Bystrici.

Dobrou správou je, že práve v týchto dňoch vychádza Kalmann aj ako neskrátená audiokniha, ktorú načítal herec Tomáš Turek a vydalo ju vydavateľstvo 582.

Program Joachima B. Schmidta na Slovensku:

21.9. Bratislava - Goethe Institut - 17:00
Joachim B. Schmidt @ Noc literatúry 2022
- moderuje: Patrik Garaj - tlmočí: Linda Fintorová

22.9. Žilina - Nová Synagóga - 17:30
Joachim B. Schmidt @ Žilinský literárny festival
- moderuje: Katarína Labudová - hostka: Paulína Čuhová - tlmočí: Helena Grofčíková

23.9. Banská Bystrica - Záhrada - Centrum nezávislej kultúry - 18:00
Joachim B. Schmidt @ Literárna Banská Bystrica 2022
- moderuje: Rado Sloboda - hostka: Paulína Čuhová - tlmočí: Claudia Faško

Za podporu podujatí ďakujeme Swiss Arts Council Pro Helvetia. Organizuje Goethe Institut Bratislava v spolupráci s vydavateľstvom Literárna bašta.

Tešíme sa na stretnutie!

Foto: Eva Schram