Smrteľný piatok v Artfore s Dymom v očiach

07.11.2023

Týždeň po dušičkách, presnejšie v piatok 10. novembra o 17:30, vás pozývame do bystrického Artfora na špeciálny večer plný smrteľne vážnych zážitkov! Súčasťou programu bude aj uvedenie nového vydania knihy Caitlin Doughty Dym v očiach s jej prekladateľkou Mariannou Bachledovou.

DAVID PETRÁŠ A JOZEF TURAN: PRI JAME

Performatívna prednáška dokumentaristu Davida Petráša a jedného z posledných pohrebných muzikantov na Slovensku, Jozefa Turana. Budú hovoriť o tzv. odprevádzaní zosnulých hudbou, ľudovej tvorivosti a premene rituálov na juhu stredného Slovenska v posledných desaťročiach. Jozef odhral s harmonikou a vlastnými piesňami viac ako 700 pohrebov. Spoločne s Davidom spracovali jeho rozsiahly archív zápiskov, fotografií a nahrávok. Počas ich trojročného priateľstva tiež založili improvizovanú kapelu s rómskymi muzikantami Dežom a Julom, ktorá sa však po každom koncerte rozpadne. Dozvieme sa prečo. Súčasťou večera budú aj spontánne hudobné výkony a debaty o dedinskom muzikantstve, jeho špecifikách a mytológii.David Petráš sa venuje zbieraniu miznúcich zvukov v pohraničných oblastiach Slovenska. Načúva k posledným mokradiam v okolí rieky Ipeľ, nahráva autorské pohrebné piesne v okolí Lučenca a spolupracuje s fotografkou Luciou Nimcovou na výskume tradičnej hudby a zvukového prostredia v ukrajinských Karpatoch. Študoval na Institute of Sonology v Den Haagu a JAMU v Brne. (www.davidpetras.sk / www.nohami.com)

Tvorbu diel z verejných zdrojov formou štipendia podporil Fond na podporu umenia.

CAITLIN DOUGHTY: DYM V OČIACH (2ND EDITION)

Uvedenie druhého vydania prekladu knihy od najznámejšej funebráčky Caitlin Doughty, ktorá sa rozhodla otvoriť trinástu komnatu pre nezasvätených a pozýva na fascinujúcu morbídnu cestu plnú bizarných stretnutí a nepravdepodobných zážitkov. Po šiestich rokoch práce v americkom pohrebníctve s čiernym humorom a zároveň smrteľne vážne píše o tom, čoho sa všetci bojíme a stránime až tak, že to deformuje našu kultúru. Alebo sme prvou nesmrteľnou generáciou? Kdeže! Jedno máme spoločné: Všetci raz zomrieme. Spoločne s prekladateľkou Mariannou Bachledovou vás prevedieme zákulisím jej prekladateľskej práce na tejto knihe a zároveň jej osobnou fascináciou (slovenským) pohrebníctvom. Moderuje Slavo Sochor z vydavateľstva Literárna bašta.

Podujatie sa uskutoční v kníhkupectve Artforum na Námestí Štefana Moysesa 7.

Vstupné dobrovoľné!