Stredoeurópske fórum 2023 o pamäti a sile čítania v Bratislave

06.03.2023

V spolupráci s organizáciou Projekt Fórum si Vás dovoľujeme pozvať na špeciálne vydanie Stredoeurópskeho fóra, ktoré sa uskutoční 14. marca o 17:30 v prednáškovej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Práve na výročie vzniku vojnového slovenského štátu pod patronátom Adolfa Hitlera sa bude na Stredoeurópskom fóre diskutovať o pamäti, ale aj o sile čítania a čitateľov, s mimoriadnym maďarským spisovateľom GÁBOROM T. SZÁNTÓOM a moderátorkou BEATOU BALOGHOVOU, šéfredaktorka denníka SME.

Kniha 1945 Gábora T. Szántóa, podľa ktorej vznikol film, ocenený viacerými medzinárodnými cenami, je príbeh odvrátenej strany konca vojny, návratu preživších z tábora smrti, ako sa odohral v mikrokozme maďarskej dediny. Je to príbeh, ktorý sa mohol odohrať kdekoľvek v Strednej Európe a je jedným z kľúčov k skrytým dejinám celého regiónu. Ich obnaženú podobu zažívame práve dnes.

Podujatie v Univerzitnej knižnici sa koná v spolupráci vydavateľstva Literárna bašta a OZ Projekt fórum. Debata bude simultánne tlmočená z angličtiny a ako vždy, vstup bude voľný.

Podujatia sa koná v rámci projektu Silné čítanie, ktorý bol podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.