Beatrice Salvioni: Špina

Príbeh nezabudnuteľného priateľstva z fašistického Talianska, ktorý preložili do 32 jazykov ešte pred jeho oficiálnym vydaním.

Monza, 1935. Francesca každý deň z mosta pozoruje dievča, ktoré sa hrá pri rieke s dvomi chlapcami. V meste ju volajú Špina, je vraj prekliata a prináša nešťastie. Francesca, ktorá pochádza z buržoáznej rodiny, obdivuje jej voľnosť. Uprostred severného Talianska, kde vládne fašizmus a silná mužská ruka, spojí dve celkom odlišné hrdinky nečakané priateľstvo, s ktorým nik nesúhlasí. Tvárou v tvár zneužívaniu a pokrytectvu sa Francesca od svojej novej priateľky učí, aké je dôležité nemlčať a neposlúchať. Spoločne musia čeliť každodenným nástrahám provinčného dospievania, aby napokon obstáli v rozhodujúcej skúške ich puta a dokázali odporovať násiliu a krutosti.

Beatrice Salvioni živým a metaforickým jazykom sleduje nielen príbeh svojich hrdiniek, ale aj osud talianskej spoločnosti a postavenia žien v 30. rokoch. Od taliansko-etiópskej vojny až po všadeprítomný sexizmus Špina odhaľuje odvrátenú tvár dejín jednej krajiny a necháva prehovoriť tiché hlasy.

"Špina sa vynára zo stránok a môžete sa jej dotknúť."
- Anne Michel, vydavateľstvo Albin Michel (Francúzsko)

"Beatrice Salvioni je absolútne literárne zjavenie, pripomína Elenu Ferrante alebo Joyce Carol Oates."
- María Fasce, vydavateľstvo Lumen (Španielsko)

Preklad: Eva Mesárová
Počet strán: 240
Väzba: mäkká
EAN: 9788082830104
Rok vydania: 2023

ukážka z knihy | kúpiť e-knihu

17,09 € 18,99 €