Edičný plán Literárnej bašty - jar & leto 2022

04.03.2022

Rok 2022 nám hneď na začiatku priniesol nečakané správy. Netušili sme, že knihy, ktoré pre vás pripravujeme, budú opäť hrozivo aktuálne. Martha Gellhorn, odvážna vojnová reportérka, ktorá počas svojej kariéry nevynechala žiadny zásadný konflikt 20. storočia, chlapec Johnny z Trumbovho kultového románu, ale aj temná poetická vízia Michala Talla, to všetko zrazu ožíva pred našimi očami: 

zobudil nás hluk / z mesta bolo počuť explózie / realita sa hlásila o slovo / snívanie pozvoľna odumieralo (...)

Nejde však iba o odrazy prítomnosti, ale aj o skvelé texty, na ktoré sa - napriek okolnostiam - veľmi tešíme. Niektoré z našich pripravovaných kníh už overil čas, ďalšie sú čerstvými novinkami z prekladovej i pôvodnej knižnej produkcie. Opäť raz sú plné odhodlaných hrdiniek a hrdinov, ale aj nezabudnuteľných rozprávačiek a rozprávačov. Veríme, že si nájdu miesto aj na vašom nočnom stolíku. 


Martha Gellhorn: Päť výletov do pekla

Americká spisovateľka, legendárna vojnová reportérka, vášnivá a nespútaná cestovateľka, ktorá sa nebála lietajúcich granátov, milovala nedotknuté pláže a dobrú whisky. Martha Gellhorn počas svojej novinárskej kariéry nechýbala pri žiadnom veľkom konflikte 20. storočia. Písala o španielskej občianskej vojne, vylodení v Normandii, ako prvá informovala o oslobodení koncentračného tábora Dachau. Nevynechala ani Vietnam, vojny na Blízkom východe či konflikty v Strednej Amerike. V spomienkach sa vracia k najlepším zo svojich najhorších ciest, ktoré aj po rokoch zaujmú vykreslením situácií, miest či charakterov. S ironickým nadhľadom a svojským zmyslom pre spravodlivosť nás pozýva do Moskvy medzi sovietskych disidentov, nedávno dekolonizovanej Afriky, vojnového Karibiku, ale aj na návštevu Čankajšekovej Číny.

Kniha preložila Kristína Karabová a vyjde v marci.

# reportáž, cestovanie, vojna, humor 


Michal Tallo: Kniha tmy

Tretia básnická zbierka Michala Talla je mrazivým svedectvom zániku sveta, ktorý až príliš pripomína ten náš. Jej nezvyčajný formát niekoľkých nájdených dokumentov najrôznejších typov - od náboženských textov záhadnej sekty, reportážnych básní, záznamov rituálov či osobných výpovedí viacerých ľudí, entít a iných bytostí - premieňa čítanie na interaktívnu detektívnu prácu. Jednotlivé básne nemajú stanovené poradie, často však spolu súvisia, či si naopak protirečia. Ich postupným skúmaním a porovnávaním sa nám tak v hlave skladá obraz spoločnosti v bode zlomu; spoločnosti, v ktorej zlo koná v mene lásky a všetko živé kolabuje v mene samozvanej čistoty. Zbierka vyjde vo výnimočnom knižnom spracovaní dizajnérok Terezy Maco a Aurélie Garovej.

Kniha vyjde v apríli.

# poézia, zlo, spoločnosť, dizajn


Dalton Trumbo: Johnnymu dali pušku

Od prvého vydania sugestívneho protivojnového románu uplynulo už takmer osemdesiatpäť rokov. Ani dnes však nestráca na aktuálnosti a univerzálnosti svojej výpovede. Mladý americký vojak, ktorý sa stal po fatálnom zranení na fronte 1. svetovej vojny objektom medicínskeho experimentu, uvažuje na pomedzí života a smrti o ideovom konflikte ľudskosti a násilia. Autor knihy Dalton Trumbo bol známy predovšetkým ako oscarový scenárista filmu Prázdniny v Ríme. V roku 1947 bol obvinený zo spiknutia s komunistami a stal sa členom známej Hollywoodskej desiatky.

Knihu preložila Daniela Krnáčová a vyjde v máji

# román, vojna, film, mládež 


Andrew McMillan: telo/čas hier

Súborné vydanie prvých dvoch básnických zbierok Andrewa McMillana predstavuje slovenským čitateľom a čitateľkám jedno z najvýraznejších mien súčasnej mladej britskej poézie. McMillan píše mimoriadne poučenú, zároveň však čitateľsky prístupnú poéziu, a jeho básne právom vzbudzujú pozornosť čitateľskej i kritickej verejnosti. Prostredníctvom neraz naturalistických a takmer až nepríjemne intímnych textov v duchu hesla "osobné je politické, politické je osobné" uvažuje o fenoménoch telesnosti, podobách súčasnej maskulinity, sexualite či meniacej sa úlohe muža v spoločnosti, ako aj o očakávaniach či toxických konvenciách, ktoré sa nám s danými otázkami spájajú. McMillan je básnik angažovaný a predsa osobný, jeho texty v nás občas prebúdzajú pocit, že sledujeme niečo, čo by malo našim očiam ostať skryté - práve tak nás donúti konfrontovať sa s otázkami, ktoré zvykneme považovať za tabu.

Knihu preložil Michal Tallo a vyjde v máji

# poézia, queer, telesnosť, maskulinita, Veľká Británia 


Anna Grusková: Tichý pobyt na ul. Göllnerovej-Gwerkovej

Dr. Alžbeta Gwerková-Göllnerová, vedkyňa, priekopníčka demokracie pre ženy a účastníčka SNP, prichádza v roku 1938 do Banskej Štiavnice. Je čerstvo vydatá za maliara Edmunda Gwerka a v malebnom meste s krásnou prírodou prežíva manželské šťastie i deštrukciu vlastných hodnôt. Autorka sleduje stopy Dr. Gwerkovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vytvára tak živý portrét mimoriadnej ženy.

Kniha vyjde v júni.

# reportáž, umenie, vojna, Banská Štiavnica 


Gianfranco Calligarich: Posledné leto v meste

Román o tridsiatnikovi Leovi, ktorý sa denne túla Rímom a hľadá vlastnú dospelosť. Z existenciálnej letargie ho na chvíľu vytrháva záhadná Arianna a priatelia, avšak s každým ránom prichádza tvrdšie vytriezvenie. Atmosféra ako vytrhnutá z La Dolce Vita alebo Le Grande Bellezza sa omamne prihovára zo 40 rokov starého "coming-of-age" románu, ktorý nestratil na iskre a dnes oslovuje celý svet.

Knihu prekladá Stanislav Vallo a vyjde v júli.

# román, mladosť, Rím, láska, leto 


Dušan Šuster: Káva v čajovej kanvici

Pterodactylus Kôstka, známy vedec a laureát Nobelovej ceny, nikdy nezvykol čítať priveľa motivačných výrokov, pretože aj bez nich musel pravidelne čeliť návalom inšpirácie. Plný motivácie si na začiatku tohto príbehu podomácky zostrojí raketoplán a dopraví sa na cudziu planétu. Hoci obyvatelia tohto podivného sveta nemajú k dispozícii internet a tým pádom ani stránky s podnetnými citátmi, motivácia im nechýba. Jediný háčik spočíva v tom, že každý je motivovaný robiť niečo iné a problémy na seba nenechajú dlho čakať. Hravý rozprávkový príbeh pre deti aj dospelých, ktorý nás oboznámi so zvykmi mimozemskej civilizácie, ponúkne letmý náhľad do tamojšieho vzdelávacieho systému a poradí, ako z kozmu nadviazať spojenie s domovom. Knihu ilustruje Han.

Kniha vyjde v júli. 

# deti, rozprávka, scifi, vesmír, literatúra, technológie 


Katharina Volckmer: Jewish Cock

Britská autorka nemeckého pôvodu sa vtipným a provokatívnym debutom vyrovnáva so svojou identitou a sexualitou. Jej hrdinka bez mena sa na sedení s terapeutom Dr. Seligmanom spovedá zo svojich bizarných erotických predstáv a hrôz, ktoré jej naháňa nemecká vlasť a kostlivci v skrini ako holokaust alebo transfóbia. Literárna kritika vyhlásila Jewish Cock za mimoriadne radikálny, vo svojej výstavbe však veľmi jemný a rafinovaný román. Volckmer ním narúša naše predstavy o tom, čo môže byť v našich životoch tekuté, čo - naopak - nemenné, a s bernhardovským šarmom vstupuje do vôd britskej literárnej smotánky.

Knihu preložila Daniela Krnáčová a vyjde v auguste.

# román, Nemecko, terapia, sny, identita, sexualita •


Viac aktuálnych informacií o našich vydavateľských počinoch nájdete na našom facebooku a na instagrame.