Anna Grusková: Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Druhé vydanie knihy s novou farbou prebalu.

Kniha získala ocenenie Najkrajšie knihy Slovenska 2022 (Cena Ministerstva kultúry SR za vynikajúcu grafickú úpravu pre dizajnérku Ester Mládenkovú).

Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži (creative non-fiction) hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. Priamo v starobylej Banskej Štiavnici vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku.

Alžbeta Gwerková-Göllnerová (1905 – 1944), rodáčka z Čierneho Balogu, literárna vedkyňa, historička a prekladateľka. Spoločne s Jarmilou Zikmundovou boli autorkami a editorkami vyše šesťstostranovej knihy pre výchovu demokratickej ženy Žena novej doby (1938 a 1939). Bola účastníčkou Slovenského národného povstania.

Anna Grusková (1962) je filmová a divadelná režisérka, autorka, dramaturgička a kurátorka. Príbeh Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej stvárnila aj v dokumentárnom filme Žena novej doby (2022) a ďalších projektoch. Dlhodobo skúma osudy významných žien a postavenie národnostných menšín v slovenských dejinách.

Vznik rukopisu knihy formou štipendia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Počet strán: 240
Väzba: mäkká / otabind
EAN: 9788082830227
Rok vydania: 2023

ukážka z knihy | kúpiť e-knihu

17,99 € 19,99 €