Literárna bašta spúšťa Silné čítanie

25.02.2022

Vydavateľstvo Literárna bašta od jesene minulého roka spoločne so svojimi partnermi pracuje na vzniku vzdelávacieho projektu, ktorý má rôznymi formami upozorňovať na najpálčivejšie ľudskoprávne problémy rezonujúce dnešnou spoločnosťou. Spoločne s Centrom komunitného organizovania a Amnesty International Slovensko pripravujú balíček kreatívnych nástrojov, ktoré budú dlhodobo slúžiť študentom a študentkám, ale aj ich pedagógom a pedagogičkám v edukačnom procese.

"Čítanie je základným a stále funkčným prostriedkom, ktorým môžeme kultivovať pohľad na svet okolo. A potom sú tu príbehy, tie tomu procesu dodávajú zakaždým špecifický kolorit a energiu," vysvetľuje elementárnu myšlienku projektu Slavo Sochor z vydavateľstva Literárna bašta a priznáva, že "v nadbytku textových obsahov, ktorým dnes disponujeme, je celkom ľahké zablúdiť." Popri vydavateľskej činnosti tak spolu s partnermi vymysleli projekt, ktorý môže priblížiť novej generácii čitateľov a čitateliek kvalitnú literatúru, ruka v ruke s dôležitými a kvalitnej spracovnými témami.

V priebehu tohto roka chcú pripraviť a vydať dve ľudskoprávne čítanky, ktoré budú pozostávať z prekladovej a domácej literatúry. Pri zostovavaní si na pomoc prizvali expertov a expertky, ktoré mapujú trendy v literárnom prostredí a zároveň reflektujú na potreby dnešnej mladej generácie. Texty a ich dopad budú priebežne testovať na základných a stredných školách. Ako hovorí Zuzana Szabóová z Centra komunitného organizovania, ktoré v Banskobystrickom kraji už päť rokov úspešne realizuje projekt Školy za demokraciu, v žiackych a študentských kolektívy radi diskutujú o dnešnom svete a literatúra je overený nástroj ako sa pustiť aj do zložitejších tém.

Okrem čítaniek a sprievodných e-learningových kurzov, bude súčasťou projektu Silné čítanie aj séria podcastov Živé knižnice, ktorou Amnesty International Slovensko nadväzuje na dlhoročnú tradíciu tohto vzdelávacieho formátu a vstupuje s ním aj do virtuálneho sveta. "Prvé dva podcasty, ktoré predstavíme v marci a apríli, prinášajú silné príbehy mladých ľudí, ktorí sa odlišujú od väčšinovej spoločnosti a museli čeliť predsudkom svojho okolia. Nič nenahradí zážitok z čítania živej knižky v jej prítomnosti, veríme však, že tieto knihy a ich príbehy sa oplatí šíriť aj vo forme podcastu," dopĺňa Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

V závere roka 2022 projekt Silné čítanie vyvrcholí sériou verejných diskusií s odborníkmi a odborníčkami zo sveta literatúry a ľudskoprávneho vzdelávania a výstupy projektu budú bližšie predstavené širokej verejnosti na webovej stránke.

Aktuálne informácie o projekte nájdete v článkoch na stránke projektu, ale aj na našich profiloch na facebooku a na instagrame.


Projekt 'Silné čítanie' je podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou."